Każde krwawienie z odbytu wymaga konsultacji lekarskiej. Bez względu na wiek, choroby współistniejące czy przyzwyczajenia i styl życia. Obecność krwi na stolcu czy na papierze toaletowym nie jest objawem prawidłowym i wymaga konsultacji lekarskiej, najczęściej pogłębionej o badania diagnostyczne.
Oczywiście, krwawienie może zdarzyć się każdemu, nawet pacjentowi bez objawów choroby hemoroidalnej. Okresy lata, małej podaży płynów, wytężonej pracy, złej diety, sytuacje stresowe i inne mogą prowadzić do zmiany konsystencji stolca – zbitego, twardego , co w konsekwencji może powodować miejscowe przejściowe uszkodzenie błony śluzowej kanału odbytu w obrębie splotów żylnych. Niemniej, zawsze powinno budzić niepokój.
Szczególnie jest to istotne u pacjentów powyżej 50 roku życia. W tej grupie pacjentów, poza wzrostem ryzyka zachorowalności na chorobę hemoroidalną, rośnie także ryzyko raka jelita grubego czy choroby uchyłkowej jelita grubego. Wszystkie te choroby mogą przebiegać z krwawieniem, jako pierwszym objawem. Stąd bagatelizowanie objawów, może przedłużać czas diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Nieodłącznym elementem konsultacji lekarskiej w przypadku krwawienia z odbytu powinno być badanie per rectum. W przypadku krwawienia z odbytu najlepiej udać się do proktologa, albo chirurga. Niezmiernie istotne jest doświadczenie lekarskie oraz ewentualne zaplecze sprzętowe niezbędne do wdrożenia diagnostyki jeśli jest ona niezbędna.
Zapamiętaj!
|