„Czy to wszystko?” pyta wielu pacjentów z ulgą po tym, jak badanie przebiegło znacznie prościej, niż się obawiali. Jeżeli pacjent wie wcześniej, co czeka go w gabinecie lekarskim, badanie nie wydaje się takie straszne. Wizyta lekarska u specjalisty chirurga lub proktologa najczęściej przebiega według schematu opisanego poniżej.
Badanie podmiotowe
Podczas tej części badania, lekarz zapyta Cię o objawy i dolegliwości. Niezmiernie ważne jest przygotowanie odpowiedzi na istotne pytania m. in.:
- Jakie masz objawy, gdzie się lokalizują, jakie mają nasilenie?
- Od jak dawna obserwujesz te objawy, czy mają tendencję do nawrotów?
- Czy i kiedy te objawy się nasilają i/lub ustępują?
Ale także: czy chorujesz na choroby przewlekłe, jakie pobierasz leki na stałe, czy podobne objawy zdarzały się w przeszłości, czy w przeszłości chorowałaś/eś lub w Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe, czy byłaś w ciąży i inne. Jest to bardzo istotne, gdyż pozwoli na ukierunkowanie podejrzenia na pewne choroby.
Badanie przedmiotowe, w tym badanie per rectum
Badanie proktologiczne w kontekście krwawienia z odbytu to bardzo istotne i podstawowe badanie proktologiczne, które powinno być wykonane zawsze jeżeli masz objawy krwawienia lub inne objawy chorób odbytu czy odbytnicy.
Badanie proktologiczne najczęściej przeprowadzane jest w jednej z trzech pozycji:
- kolankowo-łokciowej
- na lewym boku
- ginekologicznej.
Pozycja do badania proktologicznego uzależniona jest w głównej mierze od doświadczenia i przyzwyczajenia badającego, ale także od możliwości technicznych w gabinecie.

Etapy badania proktologicznego
Oględziny
Podczas tej części ocenia się obecność zmian zapalnych, kondycję skóry okolicy odbytu (tzw. anoderma), ewentualnych ropni, ujść przetok, kłykcin i innych patologii, a także ewentualnych blizn pooperacyjnych. Podczas tej części badania możesz być poproszony o zaciśnięcie zwieraczy ale także o próbę parcia, podczas których ocenia się sprawność aparatu zwieraczowego i kondycję mięśni dna miednicy.
Palpacja (badanie ręczne) – per rectum
Ta cześć badania pozwoli na ocenę kanału odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Badanie przeprowadza się palcem wskazującym. Do badania używa się żelu, który poza elementem poślizgowym posiada komponentę przeciwbólową. Badanie przeprowadzone będzie powoli i delikatnie. Podczas badania możesz odczuwać uczucie parcia na stolec i/lub mocz. Odczuwanie nieprzyjemności lub bólu zależy głównie od występowania chorób w obrębie odbytu, kanału lub odbytnicy ale także nieprawidłowego rozluźnienia mięśni i pozycji podczas badania.
Specjalista oceni zarówno prawidłowość elementów anatomicznych, jak i czynność mięśni zwieraczy. Zweryfikuje także obecność krwi, ropy czy śluzu na rękawiczce.
Badania instrumentalne
Badaniem instrumentalnym mogą być m.in.: rektoskopia, anoskopia, USG przezodbytowe, manometria. Nie zawsze są konieczne i wykonywane w konkretnych wskazaniach. Najczęściej także wymagają przygotowania do badania, stąd jeśli zajdzie taka konieczność, specjalista umówi się z Tobą na konkretne badanie podczas następnej wizyty.
Zapamiętaj!
|